Seiko 5 Sports SRPK11K1 SKX Sports Style Double Hurricane Orange Dial St Steel Strap Special Edition
Rp4.350.000
  • Dapatkan JT Point
    21.750
  • Garansi Internasional3 tahun
  • Akan dikirim 14 Mei 2026
Spesifikasi
  • Ringkasan
    • Style
      Sport
    • Gender
    • Case Diameter
      42.5 mm
    • Case Thickness
      13.4 mm
    • Lug Width
      22 mm
    • Lug to Lug
      46 mm
    • Movement
      Automatic
    • Case Material
      Stainless Steel
    • Luminous
      check mark
    • Strap Material
      Stainless Steel
  • Info Umum
    • Model No.
      SRPK11K1
    • Brand
    • Series
    • Gender
    • Product Color
      • Hitam
      • Orange
      • Silver
    • Weight (after packing)
      700 Gram
  • Case & Material
    • Case Diameter
      42.5 mm
    • Case Thickness
      13.4 mm
    • Glass Material
      Hardlex Crystal
    • Water Resistant
      100 Meters/10 ATM/10 BAR
    • Dial
      Analog
    • Case Back
      Transparent Screw Down Case Back
    • Luminous
      check mark
    • Lug Width
      22 mm
    • Lug to Lug
      46 mm
    • Strap Material
    • Clasp
      Folding/Deployment With Safety
  • Feature & Movement
    • Movement
      Automatic
    • Caliber
      Seiko Caliber 4R36
    • Power Reserve
      41 Hours
    • Jewels
      24 Jewels
    • Bezel Type
      Unidirectional
    • Feature
      Sport Watch
  • Info Tambahan
    • Functions
      • Stop second hand function
      • Day/Date display
    • Features
      SPECIAL EDITION on the case back
    • Relase Year
      2023
    • Weight After Packing
      approx. 700 gr
    • What's Inside Box
      • 1x Warranty Card / Manual Book
      • 1x Seiko Watch Box
Deskripsi
Seiko 5 Sports SRPK11K1 SKX Sports Style “Double Hurricane” Special Edition
DESAIN ALA SEIKO DOUBLE HURRICANE
Case berdiameter 42,5 mm dengan ketebalan 13,4 mm. Sedikit lebih besar dibanding pendahulunya yang memiliki diameter case 42 mm dan ketebalan 11 mm.